Menu
Your Cart

مانیتور / نمایشگر

نمایش 1 تا 20 از 120 (6 صفحه)

آشنایی با انواع مانیتور ها

خلاصه مطلب: مانیتور ها دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام از آنها کاربرد مخصوصی دارند. در این مقاله انواع مانیتور ها را توضیح خواهیم داد.

 

هنگا می که برای خرید مانیتور به یک مغازه فروش قطعات کامپیوتری یا یک فروشگاه آنلاین مراجعه می کنید، با مدل های مختلفی از آن روبرو می شوید که هرکدام از آن ها قیمت و مشخصات متفاوتی از یکدیگر دارند. در این مواقع آشنایی با انواع و مدل های مختلف نمایشگر و کاربرد آن ها، الزامی می باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی را در رابطه با انواع نمایشگر ها و نکات لازم هنگام خرید نمایشگر را در اختیار شما بگذاریم.

مطالبی که در این مقاله می خوانیم:

·        نمایشگر چیست؟

·        به چه نوع مانیتوری نیاز دارید؟

·        انواع نمایشگر ها

·        نمایشگر CRT

·        مانیتور LCD

·        مانیتور LED

·        مانیتور پلاسما

·        نمایشگر عادی

·        نمایشگر گیمینگ

·        نمایشگر طراحی و ادیت

·        نمایشگر های خمیده

·        نمایشگر های لمسی

·        قیمت مانیتور ها

·        فروش مانیتور

نمایشگر چیست؟

یکی از قطعات اصلی و مهم هر کامپیوتری، مانیتور می باشد. مانیتور اطلاعات گرافیکی پردازش شده در کارت گرافیک را به وسیله کابل در صفحه نمایش نشان می دهد. در واقع نمایشگر شباهت زیادی به تلویزیون دارد، اما مانیتور اطلاعات گرافیکی را با رزولوشن بالاتری نشان می دهد. در واقع مانیتور همان صفحه نمایش می باشد. صفحه نمایش ها می توانند تک رنگ یا رنگی باشند. صفحه نمایش ها دارای انواع مختلفی می باشند، بعضی از کامپیوتر ها همچون لپ تاپ که قابل حمل می باشند، دارای نمایشگر تخت می باشند.

به چه نوع مانیتوری نیاز دارید؟

همانطور که گفتیم در مغازه های فروش قطعات کامپیوتری یا فروشگاه های آنلاین انواع مختلفی از مانیتور ها پیدا می شود، که هر کدام از آن ها کاربرد مختلفی دارند. بنابراین در هنگام خرید مانیتور، در قدم اول باید نوع کاربری خود را مشخص کنید و بدانید که چه نوع نمایشگری مناسب کار شما می باشد. در رابطه با خرید نوع آن نیازی به نگرانی نیست؛ چرا که خوشبختانه امروزه برای هر نوع کاربردی، یک نمایشگر مخصوص وجود دارد. به عنوان نمونه نمایشگر های مختلفی از جمله مانیتور طراحی و ادیت، مانیتور گیمینگ و مانیتور با کاربرد عادی و...  یافت می شوند. پس از اینکه نیاز خود را مشخص کردید، سپس نسبت به خرید آن، اقدام کنید.

انواع نمایشگر ها

مانیتور ها دارای انواع مختلفی می باشند که عبارت اند از: مانیتور های LCD، مانیتور های LED، مانیتور های CRT و مانیتور های پلاسما. علاوه بر این، از لحاظ کاربرد، به دسته های مختلفی از جمله نمایشگر های گیمینگ، نمایشگر های طراحی و ادیت، نمایشگر های با کاربرد عادی و... تقسیم می شوند که در ادامه متن همگی آن ها را بیان می کنیم. صفحه نمایش ها مهمترین بخش سیستم سخت افزاری کامپیوتر ها محسوب می شوند و کیفیت آن ها در کاربرد رایانه بسیار موثر می باشد. در سال 1970 اولین نسخه های نمایشگر وارد بازار شد و اسم آن ها صفحه نمایش های مبتنی بر متن نام گرفت. این صفحه نمایش ها شبیه به مدل های امروزی نبوده است و کاربرد آن ها فقط جهت نمایش داده های متنی بود که مسلما" دیگر تولید نمیشوند.

نمایشگر CRT

یکی از انواع مانیتور ها، نمایشگر CRT می باشد. کلمه CRT مخفف Cathode ray tube می باشد و به معنای لامپ پرتو کاتدی می باشد. لامپ پرتو کاتدی نوعی از لامپ های شیشه ای می باشد که در صفحه نمایش های قدیمی به کار گرفته می شد. ظاهر این صفحه نمایش ها، شبیه به جعبه های کوچکی می باشد که با نمایشگر های تخت امروزی بسیار تفاوت دارند. این نمایشگر ها دارای سه تفنگ الکترون می باشند که از آن برای نمایش رنگ های قرمز، آبی و سبز استفاده می کنند. این تفنگ الکترون ها موجب پرتاب شدن الکترون ها به سمت صفحه فسفرتاب می شوند. الکترون ها توسط میدان های مغناطیسی هدایت می شوند.

این مانیتور ها دارای تعداد زیادی پیکسل می باشند که بعضی اوقات تعداد آن ها به 48000 می رسد. هنگامی که الکترون به سمت آن ها پرتاب می شود، پیکسل مورد نظر روشن میشود و قسمت کوچکی از تصویر را نشان می دهد. هر چقدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد، تصاویر با کیفیت تر میشوند. امواج الکترومغناطیسی بر کیفیت تصاویر تاثیر منفی می گذارند. همچنین در این نمایشگر ها فرد برای دیدن تصاویر، باید مستقیما روبروی آن بنشیند و با تغییر موقعیت، تصاویر به خوبی دیده نمی شوند. این نوع نمایشگر ها از دو فناوری Aperture Grille و Shadow Mask برای نمایش دادن تصاویر استفاده می کنند. Shadow Mask نسبت به Aperture Grille قدیمی تر می باشد و کیفیت کمتری دارد. این صفحه نمایش ها به نمایشگر های شطرنجی نیز شهرت دارند، چرا که تصویر نمایش داده شده در آن ها به شکل الگوی شطرنج می باشد.لازم به ذکر است که این نوع از مانیتورها نیز دیگر تولید نمیشوند.

مانیتور LCD

یکی دیگر از انواع مانیتور ها که به احتمال زیاد همگی اسم آن ها را شنیده اید، نمایشگر LCD می باشد. LCD مخفف Liquid Crystal Display می باشد و یکی از محبوب ترین مدل های نمایشگر محسوب می شود. تولید این نوع نمایشگر ها نقطه عطف بزرگی در دنیای نمایشگر ها بود. در این صفحه نمایش ها یک لایه از سلول های کریستال مایع به کار رفته است که این کریستال ها تحت تاثیر دمای محیط تغییر حالت می دهند. معمولا این کریستال ها به طور کامل مایع یا جامد نیستند، به همین دلیل در دما های بسیار گرم یا بسیار سرد دچار اختلال عملکرد می شوند. علاوه بر کریستال مایع، در این صفحه نمایش ها یک لایه بک لایت، یک لایه TFT و فیلتر های رنگ و پلاریزه به کار رفته است.  منبع نور آن ها لامپ فلورسنت می باشد.

این نوع مانیتور ها نسبت به مدل های قدیمی، ظاهری زیباتر و ضخامت کمتری نیز دارند. روشنایی این نمایشگر ها چند برابر نمایشگر های CRT می باشد و همچنین برخلاف آن ها، لرزش تصویر ندارند. این نمایشگر ها دارای وضوح بهتر، قدرت تفکیک رنگ بالا و کیفیت بهتری نسبت به مدل های قدیمی می باشند و سرعت پاسخ دهی آن ها نیز بالا می باشد. این صفحه نمایش ها از فناوری Active Matrix استفاده می کنند.، به صورتی که در هر سلول آن یک ترانزیستور جداگانه قرار می دهند. این نمایشگر ها در سایز های مختلفی تولید می شوند. نمایشگر های LCD انرژی کمتری مصرف می کنند و آسیب کمتری به چشم می زنند. مهم ترین عیب این صفحه نمایش ها، آسیب پذیری آن ها می باشد.

مانیتور LED

یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین انواع مانیتور، مانیتور های LED می باشد. در این مانیتور ها هزاران LED برای تولید نور های مختلف به کار رفته است. در تولید این نمایشگر ها همچون LCD، کریستال مایع به کار رفته است، اما کیفیت این صفحه نمایش ها بالاتر می باشد. LED ها از لحاظ ظاهری بسیار نازک و سبک می باشند. توانایی این نمایشگر ها در نمایش رنگ های تیره نسبت به سایر مدل ها، بسیار بیشتر می باشد و رنگ ها را بسیار واقعی تر نشان می دهند. کنتراست آن ها بسیار بالا می باشد و کیفیت آن ها نسبت به سایر نمایشگر ها بالاتر می باشد. در بدنه LED ها رزین اپوکسی به کار رفته است که نور ها را با شدت بیشتری منتشر می کند و همین موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. همچنین استفاده طولانی مدت از آن ها، به چشم آسیب نمی رساند و آسیب زیادی برای محیط زیست ایجاد نمیکنند.

مانیتور های پلاسما

یکی دیگر از انواع مانیتور ها، مانیتور های پلاسما می باشد. در این نمایشگر ها دو لایه شیشه ای به کار می رود که در بین آن ها حجم زیادی از گاز های نجیب از جمله زنون و نئون درون سلول ها به کار رفته است. داخل هر سلول، فسفر به رنگ های قرمز، آبی و سبز موجود می باشد که از ترکیب آن ها رنگ های گوناگونی به وجود می آید. در دو طرف سلول ها، الکترود هایی به حالت عمودی قرار گرفته اند که موجب یونیزه کردن گاز ها می شوند. هر چند که کیفیت این نمایشگر ها نسبت به LCD ها بهتر می باشد، اما محبوبیت چندانی ندارند.

دسته بندی انواع مانیتور برحسب کاربرد:

نمایشگر های عادی

نمایشگر های عادی، مانیتور هایی هستند که از آن ها برای سیستم های خانگی و اداری استفاده می شود. این نمایشگر ها برای کار های عادی و روزمره ساخته شده اند و لازم نیست از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند. قیمت مانیتور های عادی نسبت به سایر نمایشگر ها، ارزان تر می باشد.

نمایشگر گیمینگ

یکی از انواع مانیتور ها، مانیتور گیمینگ می باشد، همیشه گیمر ها به دنبال بهترین قطعات و با کیفیت ترین سخت افزار ها برای بازی هستند. این نمایشگر ها باید از لحاظ ابعاد، رزولوشن، رفرش ریت و سایر ویژگی ها در سطح قابل قبول باشند. مانیتور های گیمینگ باید روشنایی زیادی داشته باشند و به همین دلیل توصیه می کنیم از نمایشگر های LED استفاده کنید. یکی دیگر از نکات مهم نمایشگر های گیمینگ، گستردگی رنگ ها و حجم رنگ ها می باشد. بنابراین هنگام خرید این نمایشگر ها به این نکته نیز دقت کنید. ویژگی بعدی اینمانیتور ها، نرخ نوسازی بالای آن ها می باشد که به آن ریفرش ریت گفته میشود. هر چقدر نرخ نوسازی یا همان ریفرش ریت بیشتر باشد، بازی به صورت سریع تر اجرا می شود.در واقع وقتی صحبت از میزان FPS  در بازی میشود برای دیدن تعداد FPS این مانیتور شماست که میزان FPS تولید شده در کارت گرافیک را به نمایش در میاورد.در مانیتورهای عادی نرخ به روز رسانی تصویر معمولا" 60 هرتز میباشد که شما در این حالت 60  FPS را در مانیتور مشاهده خواهید کرد.برای دیدن FPS بالای 100 شما به مانیتورهای مخصوص گیمینگ نیاز دارید که عموما" 144 هرتز به بالا میباشند که در زمان نگارش این مقاله نهایت نرخ به روز رسانی 360 هرتز میباشد.

یکی از ویژگی های مهم مانیتور گیمینگ، سرعت بالای تغییر تصویر آن ها می باشد. سرعت زمان پاسخگویی تصویر در پنل های OLED حدود 0.2 میلی ثانیه می باشد، در حالی که در نمایشگر های LED حدود 4 میلی ثانیه می باشد. همچنین یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید مانیتور گیمینگ، توجه به زاویه دید آن ها می باشد. همچنین سعی کنید از مانیتور های 24 یا 27 اینچی برای بازی استفاده کنید. از جمله برندهای تولید کننده نمایشگر های گیمینگ می توان به شرکت های ال جی ، ای او سی ، سامسونگ و ایسوس اشاره کرد که تقریبا" در حال حاضر قویترین تولید کننده مانیتور گیمینگ در جهان شرکت ایسوس میباشد.

نمایشگر طراحی و ادیت

یکی از انواع نمایشگر ها بر اساس کاربرد، مانیتور طراحی و ادیت می باشد. یکی از نکات مهم هنگام خرید نمایشگر های مخصوص طراحی و ادیت، توجه به رزولوشن می باشد. هر چقدر رزولوشن های آن بالاتر باشد، از کیفیت بهتری برخوردار می باشد. رزولوشن مناسب برای طراحی و ادیت حداقل Full HD و در بهترین حالت WQHD (  2K ) و  4K میباشد، البته توجه کنید که اگر شما نمایشگر را فقط برای یک ادیت ساده می خواهید، 4K برای شما به مقرون صرفه نمی باشد. شما می توانید برای طراحی و ادیت از نمایشگر های 22 اینچی، 24 اینچی، 27 اینچی و 32 اینچی استفاده کنید. یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید این نوع نمایشگر ها، دقت رنگ و مقیاس خاکستری نمایشگر می باشد. شما باید نمایشگر هایی را انتخاب کنید که  بتوانید سایه و نقاط خاکستری را از نقاط روشن به خوبی تشخیص دهید. بنابراین از این لحاظ پنل های IPS و AH-IPS گزینه مناسبی می باشند.

از جمله برندهای تولید کننده نمایشگر های طراحی و ادیت می توان به شرکت های بن کیو ، ای او سی ، سامسونگ ، ال جی و ایسوس اشاره کرد که تقریبا" در حال حاضر قویترین آنها در این زمینه شرکت بن کیو و ایسوس میباشد که در مانیتورهای طراحی شرکت ایسوس مانیتورهای سری PRO ART  ( پرو آرت ) در حال حاضر بهترین و تخصصی ترین سری میباشد.

نمایشگر های خمیده

مانیتور های خمیده مدل جدیدی از نمایشگر ها هستند که در سال های اخیر وارد بازار شده اند. این نوع نمایشگر ها برخلاف سایر نمایشگر ها، دارای صفحه تخت نمی باشند و در دو سمت خود دارای انحنا می باشند. این مانیتور ها باعث می شوند که در تصویر غرق شوید و تسلط بیشتری روی تصاویر داشته باشید. این نوع نمایشگر ها برای افراد گیمر مناسب تر می باشد.

نمایشگر های لمسی

یکی از جدیدترین مدل های نمایشگر، مانیتور های لمسی می باشد. این نمایشگر ها هنوز به صورت گسترده استفاده نمی شوند و قیمت آن ها نسبت به سایر مدل ها، بالاتر می باشد.

قیمت مانیتور ها

قیمت مانیتور ها عددی ثابت و مشخص نمی باشد و به عوامل مختلفی از جمله برند، سایز آن، رزولوشن، سرعت تغییر تصاویر و... بستگی دارد. بنابراین با تغییر هر کدام از ویژگی های نمایشگر، قیمت آن تغییر می کند.

فروش مانیتور

در صورتی که شما قصد خرید مانیتور را دارید، در قدم اول نوع نمایشگر مورد نظر خود را تعیین کنید. برای خرید انواع نمایشگر های مختلف می توانید به فروشگاه پی سی تک مراجعه کنید. در آنجا می توانید انواعی از نمایشگر های مختلف را با قیمت های مناسب خریداری کنید. در صورتی که قبل از خرید نمایشگر به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید که به بهترین شیوه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید( روی همین عبارت را تاچ یا کلیک کنید)