Menu
Your Cart

کامپیوتر گیمینگ و سیستم گیمینگ

نمایش 1 تا 16 از 16 (1 صفحه)

کامپیوتر گیمینگ و کیس گیمینگ برای اجرای بازی ها با کیفیتی بالاتر از کنسول خریداری می شوند. در کامپیوتر گیمینگ امکان تنظیمات مختلفی وجود دارد که می توان کیفیت اجرای بازی و همچنین FPS در سیستم گیمینگ را افزایش داد. در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه یک کامپیوتر گیمینگ خوب انتخاب کنید و از اجرای بازی ها با کیفیت عالی لذت ببرید.

چگونه کامپیوتر و کیس گیمینگ آماده مورد نظرم رو انتخاب کنم؟

کامپیوتر گیمینگ آماده در پی سی تک انتخابی عالی برای کسانیست که به دنبال بازی با کامپیوترهای گیمینگ هستند اما نمی خواهند خودشان را درگیر دردسرهای اسمبل کامپیوتر کنند.

قطعات این نوع کامپیوترها معمولا" طوری انتخاب شده اند که تمامی بازی های روز دنیا را پشتیبانی می کنند. باید به این نکته توجه داشت که اصولا" امکان سفارشی کردن کامپیوتر گیمینگ نیز توسط خریدار وجود دارد، پس شما می توانید با شخصی سازی کردن ظاهر و قطعات به کامپیوتر گیمینگ مورد نیازتان برسید.

برای اینکه بهترین کامپیوتر گیمینگ را پیدا و خریداری کنید ابتدا باید در مورد سیستم و قطعات تشکیل دهنده آن اطلاعات لازم را کسب کنید.

در این مقاله با موارد اولیه و مهم برای انتخاب یک سیستم گیمینگ آماده آشنا میشوید از جمله :

نحوه انتخاب ظاهر و قاب کیس گیمینگ  شامل نورپردازی ، کابل های اسلیو رنگی و تهویه هوا

قطعات داخلی کامپیوتر گیمینگ مانند پردازنده ، کارت گرافیک ، رم ، انواع حافظه دائمی معمولی و پرسرعت ، پاور و انواع خنک کننده پردازنده.

پورت ها ، درگاه های ارتباطی با شبکه و اینترنت  در کل ویژگی هایی که برای اتصال دستگاه  های خارجی و اینترنت نیاز دارید.

انتخاب قاب کیس گیمینگ

همانطور که میدانید قاب کیس گیمینگ محفظه ایست که قطعات داخلی کامپیوتر گیمینگ در آن اسمبل میشود. قاب کیس گیمینگ در ابعاد و ظاهرهای مختلف با نورپردازی های متنوع استفاده میشود. یک سری موارد مهم در انتخاب کیس سیستم گیمنگ اهمیت دارد که در ادامه برای شما توضیح میدهیم.

تهویه هوای کیس گیمینگ : در انتخاب کیس گیمینگ به تهویه هوا که شامل تعداد فن ها و ساختار کیس است باید توجه شود ، به عنوان مثال برخی از کیس ها دارای پنل های توری و یا همان مش میباشند که در این نوع کیس تهویه به بهترین حالت ممکن صورت خواهد گرفت. اگر قصد دارید در آینده سیستم گیمینگ خود را ارتقاء دهید قاب کیس های بزرگتر و جادارتر کار را برای شما ساده تر می کنند، مثلاً کیس هایی که فن های لیکوئیدی 360 را ساپورت می کنند از آن جمله اند.

ظاهر و زیبایی : ظاهر و زیبایی سیستم گیمینگ برای گیمرها اهمیت ویژه ای دارد. در برخی کیس های گیمینگ برای زیبایی بیشتر در جلو پنل و کنار کیس از شیشه استفاده شده است و فن های کیس دارای نورپردازی هستند که بعضاً امکان سینک کردن نورپردازی با بقیه قطعات را به شما میدهند همچنین در مدل های خاص دیگرکه به مدل آکواریمی معروفند، داخل کیس از کلیه جوانب قابل دیدن است. این موارد روی کیفیت انجام بازی تاثیر خاصی ندارند ولی در صورت درست انتخاب شدن می توانند در اتاق شما زیبایی منحصر به فردی را ایجاد کنند.

عملکرد سیستم گیمینگ

در این قسمت به توضیح قطعات داخلی و اصلی کامپیوترهای گیمینگ میپردازیم.همانطور که می دانید کیفیت اجرای بازی در یک سیستم گیمینگ رابطه مستقیمی با پردازنده ، کارت گرافیک ، رَم و حافظه پر سرعت دستگاه شما خواهد داشت. قبل از شروع انتخاب باید در نظر داشته باشید که مهم ترین عامل در انتخاب سیستم سقف بودجه و مبلغی ست که برای این کار در نظر گرفته اید.در کامپیوترهای گیمینگ آماده این انتخاب ساده تر میشود، به عنوان مثال شما بر اساس بودجه ای که دارید، مشخصات سیستم های آن محدوده قیمتی را مشاهده میکنید و بعد برای سفارشی کردن سیستم مورد نظر خود تصمیم گیری می کنید. با توجه به اینکه در کامپیوتر گیمینگ امکان ارتقاء وجود دارد، در ابتدا می توان با توجه به بودجه خریدمان را انجام دهیم و سپس در زمانهای بعدی تا میزان دلخواه آن را ارتقاء بدهیم، به این ترتیب تا زمانی که به سیستم ایده آل خودمان برسیم، می توانیم از بازی کردن لذت ببریم. در ادامه در مورد قطعات داخلی کاملتر صحبت خواهیم کرد.

پردازنده یا همان CPU 

پردازنده در واقع هسته مرکزی سیستم شماست و بر تمام جنبه های کاربری شما تاثیر میگذارد، پس بهتر است در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشیم.در این مورد پیشنهاد میکنیم که از پردازنده های نسل جدید شرکت اینتل ماننده نسل 10 به بالا سری Core i و یا نسل جدید پردازنده های رایزن شرکت ای ام دی سری 7000 استفاده کنید.

مشکلی که اکثر گیمرها در انتخاب پردازنده کامپیوتر گیمینگ دارند، نداشتن اطلاعات کافی در مورد نسل های پردازنده و تاثیر آن بر قدرت سی پی یو می باشد. به عنوان مثال یک اشتباه متداول در ذهن اکثریت وجود دارد اینست که مثلاً پردازنده Core i7 قویست و پردازنده Core i3 شرکت اینتل ضعیف می باشد، در صورتی که این جریان فقط زمانی صحت دارد که هردو پردازنده از یک نسل اینتل باشند. این مسئله را کمی بازتر میکنیم، اگر پردازنده Core i9 9900 که مربوط به نسل 9 شرکت اینتل است را با پردازنده Core i5 13400 نسل 13 اینتل مقایسه کنیم در کمال تعجب خواهیم دید که Core i5  نسل 13 اینتل به مراتب قوی از Core i9 نسل 9 همین شرکت است. پس یک بار برای همیشه از این اشتباه خداحافظی میکنیم و مقایسه پردازنده ها را به سایت های بنچمارک مانند  cpu.userbenchmark.com می سپاریم.

مورد دیگر پردازنده های سری K شرکت اینتل و سری X شرکت ای ام دیست که اینجا به آن می پردازیم. این دو سری پردازنده برای آورکلاک و تغییر ولتاژ ساخته شده اند که به وسیله آن بتوانیم از آنها سرعت بیشتری دریافت کنیم و خصلتا" حرارت بالاتری تولید می کنند و البته تاثیر چندانی در کیفیت اجرا بازی ندارند. مدنظر داشته باشید که اگر تصمیم گرفتید در سیستم گیمینگ انتخابی خود از این نوع پردازنده ها استفاده کنید، یک سری زیر ساخت هایی نیاز دارد که در صورت انجام ندادن آن دردسرهای زیادی از جمله هنگ سیستم ، لگ در اجرای بازی و پایین آمدن عمر قطعات سیستم به علت حرارت بالا خواهید داشت. انتخاب این زیرساخت ها کاملا" تخصصی ست که ما به صورت کلی آن را توضیح خواهیم داد این موارد شامل انتخاب مادربرد سری Z برای پردازنده های اینتل سری K و مادربرد سری X برای پردازنده سری X شرکت ای ام دی، لیکوئید کولر و کیس متناسب با ابعاد لیکوئید کولر و در نهایت پاورهای سری پلاتینیوم می باشد.

راستی اگر دقت کرده باشید اکثر کامپیوترهای گیمینگ آماده با پردازنده سری F شرکت اینتل بسته شده اند و پردازنده های سری F فاقد گرافیک داخلی میباشند. در سیستم گیمینگ از کارت گرافیک قوی بهره میبریم و به همین دلیل به گرافیک داخلی پردازنده نیازی نداریم.

کارت گرافیک و یا همان GPU

کارت گرافیک تقریبا" بیشترین تاثیر را در اجرای بازی دارد پس اگر در اجرای بازی به دنبال وضوح تصویر بالا، فریم ریت یا همان اف پی اس بالاتر هستید این قسمت از مطلب را با دقت بیشتری بخوانید. این قطعه باید با سی پی یو همخوانی داشته باشد، به این معنا که پردازنده شما باید بتواند قدرت کارت گرافیک شما را ساپورت کند، در غیر اینصورت قدرت گرافیک شما به هدر خواهد رفت. به عنوان مثال سی پی یو Core i3 10100F به راحتی می تواند کارت گرافیک RTX3060 12GB را در رزولوشن فول اچ دی بدون ضعف و ایجاد گلوگاه ساپورت کند.

همانطور که می دانید دو شرکت اصلی چیپ های کارت گرافیک را تولید می کنند، شرکت انویدیا و شرکت ای ام دی که در زمان نگارش این مقاله کارت گرافیک های ای ام دی در بازار متداول نیستند، پس در ادامه به توضیحات کارت گرافیک های جی فورس تولید شرکت انویدیا می پردازیم که در دو سری قدیمی تر GTX و سری جدید RTX روی سیستمهای گیمینگ آماده ارائه می شود.البته در نهایت همه اینها ارتباط مستقیمی با مانیتور انتخابی شما دارد که می توانید قیمت مانیتور و مانیتور گیمینگ را در این صفحه مربوطه مشاهده کنید.

در کارت گرافیک های سری RTX از تکنولوژی رهگیری پرتو های نور بهره برده شده، به این معنا که با تهیه سیستم با این نوع گرافیک شما می توانید در حالت RTX ON بازی کنید و همه چیز را طبیعی تر ببینید و از بازی کردن نهایت لذت را ببرید. تکنولوژی دیگر که با سری RTX به دنیای بازی قدم نهاد DLSS بود. DLSS از هوش مصنوعی بهره می برد و کاری می کند که کیفیت و وضوح فریم ها بالاتر رود و چون فشار از پردازنده گرافیکی برداشته می شود در نتیجه شاهد بالا رفتن تعداد فریم و بهبود در عملکرد کارت گرافیک خواهیم بود.

رم RAM

در زمان انتخاب یک کامپیوتر گیمینگ آماده ظرفیت رم معمولا" نگرانی اصلی ست. سیستم ها گیمینگ آماده معمولاً با ظرفیت 8 تا 32 گیگ رم ارائه میشوند ولی رم 16 گیگ در حال حاضر انتخاب اکثر گیمرهاست. بعد از حجم رم به سرعت این قطعه می پردازیم، رم های DDR4 با سرعت 2133 تا 4000 مگاهرتز و رم های DDR5 با سرعت 4800 تا 7200 مگاهرتز در سیستمهای گیمینگ عرضه می شوند. رم با سرعت بیش از 3000 مگاهرتز می تواند تاثیر نسبتا" مثبتی بر عملکرد درون بازی داشته باشد.

حافظه دائمی

در کامپیوتر گیمینگ حافظه دائمی در دو مدل کلی وجود دارد، حافظه های دائمی نسل قدیم مانند هارد دیسک با سرعت معمولی و نسل جدید حافظه مانند SSD که پر سرعت هستند و در فرم های جدیدتر تحت عنوان M2 NVMe عرضه میشوند که بسیار پر سرعت هستند. هارد دیسکها با حجم حافظه بالاتری که دارند به شما اجازه میدهند بازیهای بیشتری را روی کامپیوتر گیمینگ خود داشته باشید ولی در مورد بازیهای محبوبتان پیشنهاد میکنیم آنها را روی حافظه های پر سرعت NVMe سیستم گیمینگ خود نصب کنید.

در این نوع حافظه سرعت بارگزاری بازی بالاتر می رود همچنین در طول انجام بازی تکسچرها سریعتر لود شده و بر کیفیت اجرا و لذت انجام بازی می افزاید.

مادربرد

در سیستمهای گیمینگ آماده معمولا" برد اصلی کامپیوتر متناسب با مابقی قطعات انتخاب شده و اصولاً نیاز به تغییر در آن نیست ولی به صورت کلی آن را توضیح می دهیم.مدل و سوکت مادربرد در کل بنابر مارک و نسل سی پی سو انتخاب میشود و مدل مادربرد سیستم گیمینگ معمولاً با نام چیپست اصلی مادربرد شروع میشود مانند H510 که البته در انتها پسوندهایی نیز به آن اضافه می شود.چیپست های اصلی مادربرد مبتنی بر پردازنده اینتل با پیشوند های H ، B و Z شروع میشود که سری H مناسب سیستمهای اقتصادی و ارزان قیمت گیمینگ و B  برای میان رده تا حرفه ای همچنین سری Z برای سیستمهای فوق حرفه ای با پردازنده های بسیار قوی مورد استفاده قرار می گیرد. در مادربردهای مبتنی بر پردازنده های ای ام دی چیپست ها به صورت سری A که برای سیستمهای اقتصادیست ، B برای سیستمهای میان رده تا حرفه ای و X برای سیستمهای فوق حرفه ای استفاده قرار می گیرد. مدنظر داشته باشید که مادربردها سری جدید و گران قیمت، رم های سری DDR5 را ساپورت می کنند ولی کماکان مادربردهای DDR4 ساپورت به علت قیمت مناسب پر فروش ترند.

پاور یا همان منبع تغذیه

در خرید کامپیوتر باید همواره به انتخاب منبع تغذیه دقت داشت که مجدداً این مورد نیز در کامپیوترهای گیمینگ آماده از قبل محاسبه و در نظر گرفته شده است ولی در زمانی که قطعات اصلی سیستم را تغییر می دهید و بالاتر میبرید مسلماً مصرف برق سیستم شما تغییر می کند و در این حالت بهتر است برق سیستم مجدداً محاسبه و پاور مناسب و بالاتری انتخاب شود، البته نیازی نیست که مصرف تک تک قطعات را به صورت دستی محاسبه کنید. بهتر این است که داخل گوگل عبارت Power Supply Calculator را جستجو کنید و به یکی از وب سایت های ارائه کننده آن مراجعه داشته باشید و به صورت آنلاین مصرف برق سیستم و پاور مناسب آن را پیدا کنید. پاورهای مناسب کامپیوتر گیمینگ معمولاً در چهار سری برنز ، گلد ، پلاتینیوم و تیتانیوم دسته بندی شده اند که بنابر رده سیستم و قطعات توسط شرکت اسمبل کننده کامپیوتر انتخاب و روی سیستم بسته می شود.

خنک کننده پردازنده    

خنک کننده های سی پی یو به دو دسته کلی بادی و مایع تقسیم میشوند. در خنک کننده های بادی قسمت هیت سینک روی پردازنده نصب شده و گاهی اوقات برای خنکی بیشتر تعدادی هیت پایپ مسی نیزدر آن به کارد میرود که مجموعاً تمام این قسمتها توسط گردش فن خنک می شود. عملکرد خنک کننده های مایع شبیه به رادیاتور ماشین می باشد، پمپ کوچکی در بالای صفحه فلزی روی بلاک سی پی یو نصب میشود که از طریق دو لوله رفت و برگشت مایع داخل خود را به قسمت رادیاتور که معمولاً بالای کیس نصب شده انتقال می دهد که رادیاتور توسط یک یا چند عدد فن خنک نگه داشته میشود. توجه داشته باشید خنک کننده های بادی قیمت مناسب تری دارند و خنک کننده های لیکوئیدی روی پردازنده های قوی و پر حرارت نصب میشوند. خنک کننده های مایع به دو حالت سیکل بسته و باز در بازار ارائه میشوند البته در سیستمهای گیمینگ آماده نود درصد مواقع از خنک کننده سیکل بسته استفاده میشود و خنک کننده سیکل باز به علت گران بودن تجهیزات صرفاً در سیستمهای گران قیمت و لوکس کاستوم مورد استفاده قرار می گیرد و زیبایی خاص و خیره کننده ای دارد.

پورت ها و درگاه های اتصال  

در زمان سفارش سیستم گیمینگ به پورتها همچنین درگاه های اتصال به اینترنت نیز دقت کنید؛ به عنوان مثال به صورت پیش فرض و معمول، کامپیوتر با سیم به پورت LAN مودم وصل میشود و میتوانید از بازی های آنلاین با سرعت بالا نهایت لذت را ببرید؛ ولی اگر که به مودم دسترسی ندارید یا از گوشی به عنوان هات اسپات برای وصل شدن به اینترنت استفاده می کنید، باید روی سیستم   WiFi داشته باشید که اغلب روی کامپیوتر به صورت پیش فرض وجود ندارد و در این صورت نیاز به خرید دانگل یو اس بی وای فای دارید که در مورد بلوتوث نیز همین قضیه صدق می کند. در صورتی که میخواهید از چند مانیتور در کنار هم برای اجرای بازی استفاده کنید، مدنظر داشته باشید که دستگاه شما باید این تعداد خروجی تصویر را ساپورت کند و می توانید قبل از سفارش این موارد را با بخش فروش شرکت مورد نظر چک کنید.

مجموعه پی سی تک با سال ها تجربه در زمینه مشاوره و فروش کامپیوترهای گیمینگ و داشتن نمایندگی رسمی بیش از ده برند معتبر همچنین خدمات طلایی پس از فروش در کنار شماست تا بهترین و هوشمندانه ترین انتخاب ممکن را داشته باشید.